E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erblécksen erblicken (D)apercevoir (F)to behold sth. so (E)
Stammformen erblécksenerblécksterbléckst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerblécksen
duerblécks
hien/si,hatt/eterbléckst
mirerblécksen
direrbléckst
sierblécksen
Passé composé
echhunnerbléckst
duhueserbléckst
hien/si,hatt/ethueterbléckst
mirhunnerbléckst
dirhutterbléckst
sihunnerbléckst
Plus-que-parfait
echhaterbléckst
duhaserbléckst
hien/si,hatt/ethaterbléckst
mirhatenerbléckst
dirhaterbléckst
sihatenerbléckst
Futur I
echwäert erblécksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbléckst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferblécksen
dugéifserblécksen
hien/si,hatt/etgéiferblécksen
mirgéifenerblécksen
dirgéifterblécksen
sigéifenerblécksen
Conditionnel Passé composé
echhätterbléckst
duhässerbléckst
hien/si,hatt/ethätterbléckst
mirhättenerbléckst
dirhätterbléckst
sihättenerbléckst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererblécks!
Plurielerbléckst!
erbléckst
erblécksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles