E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erblécks-en erblicken (D)apercevoir (F)to behold sth. so (E)
Stammformen erblécks-enerblécks-terblécks-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerblécks-en
duerbléck-s
hien/si,hatt/eterblécks-t
mirerblécks-en
direrblécks-t
sierblécks-en
Passé composé
echhunnerblécks-t
duhueserblécks-t
hien/si,hatt/ethueterblécks-t
mirhunnerblécks-t
dirhutterblécks-t
sihunnerblécks-t
Plus-que-parfait
echhaterblécks-t
duhaserblécks-t
hien/si,hatt/ethaterblécks-t
mirhatenerblécks-t
dirhaterblécks-t
sihatenerblécks-t
Futur I
echwäert erblécks-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erblécks-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferblécks-en
dugéifserblécks-en
hien/si,hatt/etgéiferblécks-en
mirgéifenerblécks-en
dirgéifterblécks-en
sigéifenerblécks-en
Conditionnel Passé composé
echhätterblécks-t
duhässerblécks-t
hien/si,hatt/ethätterblécks-t
mirhättenerblécks-t
dirhätterblécks-t
sihättenerblécks-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererblécks!
Plurielerblécks-t!
erblécks-t
erblécks-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles