E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

belued-en beladen (D)charger, lester (F)
Stammformen belued-enbelue-tbelued-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbelued-en
dubeluet-s
hien/si,hatt/etbelue-t
mirbelued-en
dirbelue-t
sibelued-en
Pass compos
echhubelued-en
duhuesbelued-en
hien/si,hatt/ethuetbelued-en
mirhubelued-en
dirhuttbelued-en
sihubelued-en
Plus-que-parfait
echhatbelued-en
duhasbelued-en
hien/si,hatt/ethatbelued-en
mirhatebelued-en
dirhatbelued-en
sihatebelued-en
Futur I
echwäert belued-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert belued-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbelued-en
dugéifsbelued-en
hien/si,hatt/etgéifbelued-en
mirgéifebelued-en
dirgéiftbelued-en
sigéifebelued-en
Conditionnel Pass compos
echhttbelued-en
duhssbelued-en
hien/si,hatt/ethttbelued-en
mirhättebelued-en
dirhttbelued-en
sihättebelued-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeluet!
Plurielbelue-t!
belued-en
belued-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alued-enauslued-enmlued-eneroflued-eniwwerlued-enlued-enoflued-enoplued-enverlued-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles