E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mlued-en umladen (D)transborder, charger (F)
Stammformen mlued-enlue-t mmge-lued-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlued-en m
duluet-s m
hien/si,hatt/etlue-t m
mirlued-en m
dirlue-t m
silued-en m
Pass compos
echhunnmge-lued-en
duhuesmge-lued-en
hien/si,hatt/ethuetmge-lued-en
mirhunnmge-lued-en
dirhuttmge-lued-en
sihunnmge-lued-en
Plus-que-parfait
echhatmge-lued-en
duhasmge-lued-en
hien/si,hatt/ethatmge-lued-en
mirhatenmge-lued-en
dirhatmge-lued-en
sihatenmge-lued-en
Futur I
echwäert mlued-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-lued-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmlued-en
dugéifsmlued-en
hien/si,hatt/etgéifmlued-en
mirgéifenmlued-en
dirgéiftmlued-en
sigéifenmlued-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-lued-en
duhssmge-lued-en
hien/si,hatt/ethttmge-lued-en
mirhttenmge-lued-en
dirhttmge-lued-en
sihttenmge-lued-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluet m!
Pluriellue-t m!
mge-lued-en
mlued-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alued-enauslued-enbelued-eneroflued-eniwwerlued-enlued-enoflued-enoplued-enverlued-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles