E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerlueden berladen (D)surcharger (F)
Stammformen iwwerluedeniwwerluetiwwerlueden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerlueden
duiwwerluets
hien/si,hatt/etiwwerluet
miriwwerlueden
diriwwerluet
siiwwerlueden
Pass compos
echhunniwwerlueden
duhuesiwwerlueden
hien/si,hatt/ethuetiwwerlueden
mirhunniwwerlueden
dirhuttiwwerlueden
sihunniwwerlueden
Plus-que-parfait
echhatiwwerlueden
duhasiwwerlueden
hien/si,hatt/ethatiwwerlueden
mirhateniwwerlueden
dirhatiwwerlueden
sihateniwwerlueden
Futur I
echwäert iwwerlueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerlueden
dugéifsiwwerlueden
hien/si,hatt/etgéifiwwerlueden
mirgéifeniwwerlueden
dirgéiftiwwerlueden
sigéifeniwwerlueden
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerlueden
duhssiwwerlueden
hien/si,hatt/ethttiwwerlueden
mirhtteniwwerlueden
dirhttiwwerlueden
sihtteniwwerlueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerluet!
Plurieliwwerluet!
iwwerlueden
iwwerlueden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aluedenausluedenbeluedenmluedenerofluedenluedenofluedenopluedenverlueden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles