E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerlued-en berladen (D)surcharger (F)
Stammformen iwwerlued-eniwwerlue-tiwwerlued-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerlued-en
duiwwerluet-s
hien/si,hatt/etiwwerlue-t
miriwwerlued-en
diriwwerlue-t
siiwwerlued-en
Pass compos
echhunniwwerlued-en
duhuesiwwerlued-en
hien/si,hatt/ethuetiwwerlued-en
mirhunniwwerlued-en
dirhuttiwwerlued-en
sihunniwwerlued-en
Plus-que-parfait
echhatiwwerlued-en
duhasiwwerlued-en
hien/si,hatt/ethatiwwerlued-en
mirhateniwwerlued-en
dirhatiwwerlued-en
sihateniwwerlued-en
Futur I
echwäert iwwerlued-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlued-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerlued-en
dugéifsiwwerlued-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerlued-en
mirgéifeniwwerlued-en
dirgéiftiwwerlued-en
sigéifeniwwerlued-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerlued-en
duhssiwwerlued-en
hien/si,hatt/ethttiwwerlued-en
mirhtteniwwerlued-en
dirhttiwwerlued-en
sihtteniwwerlued-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerluet!
Plurieliwwerlue-t!
iwwerlued-en
iwwerlued-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alued-enauslued-enbelued-enmlued-eneroflued-enlued-enoflued-enoplued-enverlued-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles