E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verlued-en verladen (D)charger, embarquer (F)
Stammformen verlued-enverlue-tverlued-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverlued-en
duverluet-s
hien/si,hatt/etverlue-t
mirverlued-en
dirverlue-t
siverlued-en
Pass compos
echhuverlued-en
duhuesverlued-en
hien/si,hatt/ethuetverlued-en
mirhuverlued-en
dirhuttverlued-en
sihuverlued-en
Plus-que-parfait
echhatverlued-en
duhasverlued-en
hien/si,hatt/ethatverlued-en
mirhateverlued-en
dirhatverlued-en
sihateverlued-en
Futur I
echwäert verlued-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlued-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverlued-en
dugéifsverlued-en
hien/si,hatt/etgéifverlued-en
mirgéifeverlued-en
dirgéiftverlued-en
sigéifeverlued-en
Conditionnel Pass compos
echhttverlued-en
duhssverlued-en
hien/si,hatt/ethttverlued-en
mirhätteverlued-en
dirhttverlued-en
sihätteverlued-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverluet!
Plurielverlue-t!
verlued-en
verlued-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alued-enauslued-enbelued-enmlued-eneroflued-eniwwerlued-enlued-enoflued-enoplued-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles