E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lued-en laden (D)charger (F)
Stammformen lued-enlue-tge-lued-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlued-en
duluet-s
hien/si,hatt/etlue-t
mirlued-en
dirlue-t
silued-en
Pass compos
echhuge-lued-en
duhuesge-lued-en
hien/si,hatt/ethuetge-lued-en
mirhuge-lued-en
dirhuttge-lued-en
sihuge-lued-en
Plus-que-parfait
echhatge-lued-en
duhasge-lued-en
hien/si,hatt/ethatge-lued-en
mirhatege-lued-en
dirhatge-lued-en
sihatege-lued-en
Futur I
echwäert lued-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lued-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflued-en
dugéifslued-en
hien/si,hatt/etgéiflued-en
mirgéifelued-en
dirgéiftlued-en
sigéifelued-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-lued-en
duhssge-lued-en
hien/si,hatt/ethttge-lued-en
mirhättege-lued-en
dirhttge-lued-en
sihättege-lued-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluet!
Pluriellue-t!
ge-lued-en
lued-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alued-enauslued-enbelued-enmlued-eneroflued-eniwwerlued-enoflued-enoplued-enverlued-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles