E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beluewen beloben (D)louer, fliciter (F)
Stammformen beluewenbelueftbelueft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeluewen
dubeluefs
hien/si,hatt/etbelueft
mirbeluewen
dirbelueft
sibeluewen
Pass compos
echhubelueft
duhuesbelueft
hien/si,hatt/ethuetbelueft
mirhubelueft
dirhuttbelueft
sihubelueft
Plus-que-parfait
echhatbelueft
duhasbelueft
hien/si,hatt/ethatbelueft
mirhatebelueft
dirhatbelueft
sihatebelueft
Futur I
echwäert beluewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert belueft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeluewen
dugéifsbeluewen
hien/si,hatt/etgéifbeluewen
mirgéifebeluewen
dirgéiftbeluewen
sigéifebeluewen
Conditionnel Pass compos
echhttbelueft
duhssbelueft
hien/si,hatt/ethttbelueft
mirhättebelueft
dirhttbelueft
sihättebelueft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeluef!
Plurielbelueft!
belueft
beluewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
luewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles