E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beluew-en beloben (D) – louer, fliciter (F)
Stammformen beluew-enbeluef-tbeluef-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Prefigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbeluew-en
dubeluef-s
hien/si,hatt/etbeluef-t
mirbeluew-en
dirbeluef-t
sibeluew-en
Pass compos
echhubeluef-t
duhuesbeluef-t
hien/si,hatt/ethuetbeluef-t
mirhubeluef-t
dirhuttbeluef-t
sihubeluef-t
Plus-que-parfait
echhatbeluef-t
duhasbeluef-t
hien/si,hatt/ethatbeluef-t
mirhatebeluef-t
dirhatbeluef-t
sihatebeluef-t
Modale Futur I
echwäert beluew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert beluef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeluew-en
dugéifsbeluew-en
hien/si,hatt/etgéifbeluew-en
mirgéifebeluew-en
dirgéiftbeluew-en
sigéifebeluew-en
Conditionnel pass compos
echhttbeluef-t
duhssbeluef-t
hien/si,hatt/ethttbeluef-t
mirhättebeluef-t
dirhttbeluef-t
sihättebeluef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeluef!
Plurielbeluef-t!
beluef-t
beluew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
luew-en
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles