E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

luewen loben (D)louer, fliciter (F)
Stammformen luewenlueftgelueft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echluewen
duluefs
hien/si,hatt/etlueft
mirluewen
dirlueft
siluewen
Pass compos
echhugelueft
duhuesgelueft
hien/si,hatt/ethuetgelueft
mirhugelueft
dirhuttgelueft
sihugelueft
Plus-que-parfait
echhatgelueft
duhasgelueft
hien/si,hatt/ethatgelueft
mirhategelueft
dirhatgelueft
sihategelueft
Futur I
echwäert luewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelueft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifluewen
dugéifsluewen
hien/si,hatt/etgéifluewen
mirgéifeluewen
dirgéiftluewen
sigéifeluewen
Conditionnel Pass compos
echhttgelueft
duhssgelueft
hien/si,hatt/ethttgelueft
mirhättegelueft
dirhttgelueft
sihättegelueft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluef!
Pluriellueft!
gelueft
luewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beluewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles