E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

luew-en loben (D)louer, fliciter (F)
Stammformen luew-enluef-tge-luef-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echluew-en
duluef-s
hien/si,hatt/etluef-t
mirluew-en
dirluef-t
siluew-en
Pass compos
echhuge-luef-t
duhuesge-luef-t
hien/si,hatt/ethuetge-luef-t
mirhuge-luef-t
dirhuttge-luef-t
sihuge-luef-t
Plus-que-parfait
echhatge-luef-t
duhasge-luef-t
hien/si,hatt/ethatge-luef-t
mirhatege-luef-t
dirhatge-luef-t
sihatege-luef-t
Futur I
echwäert luew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-luef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifluew-en
dugéifsluew-en
hien/si,hatt/etgéifluew-en
mirgéifeluew-en
dirgéiftluew-en
sigéifeluew-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-luef-t
duhssge-luef-t
hien/si,hatt/ethttge-luef-t
mirhättege-luef-t
dirhttge-luef-t
sihättege-luef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluef!
Plurielluef-t!
ge-luef-t
luew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beluew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles