E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eriwwerluussen herbersphen (D)guetter (F)
Stammformen eriwwerluussenluusst eriwwereriwwergeluusst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echluussen eriwwer
duluuss eriwwer
hien/si,hatt/etluusst eriwwer
mirluussen eriwwer
dirluusst eriwwer
siluussen eriwwer
Pass compos
echhunneriwwergeluusst
duhueseriwwergeluusst
hien/si,hatt/ethueteriwwergeluusst
mirhunneriwwergeluusst
dirhutteriwwergeluusst
sihunneriwwergeluusst
Plus-que-parfait
echhateriwwergeluusst
duhaseriwwergeluusst
hien/si,hatt/ethateriwwergeluusst
mirhateneriwwergeluusst
dirhateriwwergeluusst
sihateneriwwergeluusst
Futur I
echwäert eriwwerluussen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergeluusst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerluussen
dugéifseriwwerluussen
hien/si,hatt/etgéiferiwwerluussen
mirgéifeneriwwerluussen
dirgéifteriwwerluussen
sigéifeneriwwerluussen
Conditionnel Pass compos
echhtteriwwergeluusst
duhsseriwwergeluusst
hien/si,hatt/ethtteriwwergeluusst
mirhtteneriwwergeluusst
dirhtteriwwergeluusst
sihtteneriwwergeluusst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluuss eriwwer!
Plurielluusst eriwwer!
eriwwergeluusst
eriwwerluussen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausluussenluussen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles