E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

luussen sphen (D)guetter (F)
Stammformen luussenluusstgeluusst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echluussen
duluuss
hien/si,hatt/etluusst
mirluussen
dirluusst
siluussen
Pass compos
echhugeluusst
duhuesgeluusst
hien/si,hatt/ethuetgeluusst
mirhugeluusst
dirhuttgeluusst
sihugeluusst
Plus-que-parfait
echhatgeluusst
duhasgeluusst
hien/si,hatt/ethatgeluusst
mirhategeluusst
dirhatgeluusst
sihategeluusst
Futur I
echwäert luussen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geluusst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifluussen
dugéifsluussen
hien/si,hatt/etgéifluussen
mirgéifeluussen
dirgéiftluussen
sigéifeluussen
Conditionnel Pass compos
echhttgeluusst
duhssgeluusst
hien/si,hatt/ethttgeluusst
mirhättegeluusst
dirhttgeluusst
sihättegeluusst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluuss!
Plurielluusst!
geluusst
luussen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausluusseneriwwerluussen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles