E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beluxen beklauen (D)voler (F)
Stammformen beluxenbeluxtbeluxt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeluxen
dubelux
hien/si,hatt/etbeluxt
mirbeluxen
dirbeluxt
sibeluxen
Pass compos
echhubeluxt
duhuesbeluxt
hien/si,hatt/ethuetbeluxt
mirhubeluxt
dirhuttbeluxt
sihubeluxt
Plus-que-parfait
echhatbeluxt
duhasbeluxt
hien/si,hatt/ethatbeluxt
mirhatebeluxt
dirhatbeluxt
sihatebeluxt
Futur I
echwäert beluxen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beluxt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeluxen
dugéifsbeluxen
hien/si,hatt/etgéifbeluxen
mirgéifebeluxen
dirgéiftbeluxen
sigéifebeluxen
Conditionnel Pass compos
echhttbeluxt
duhssbeluxt
hien/si,hatt/ethttbeluxt
mirhättebeluxt
dirhttbeluxt
sihättebeluxt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbelux!
Plurielbeluxt!
beluxt
beluxen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles