E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bleechen bleichen (D)blanchir, dcolorer (F)to bleach (E)
Stammformen bleechenbleechtgebleecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleechen
dubleechs
hien/si,hatt/etbleecht
mirbleechen
dirbleecht
sibleechen
Pass compos
echhugebleecht
duhuesgebleecht
hien/si,hatt/ethuetgebleecht
mirhugebleecht
dirhuttgebleecht
sihugebleecht
Plus-que-parfait
echhatgebleecht
duhasgebleecht
hien/si,hatt/ethatgebleecht
mirhategebleecht
dirhatgebleecht
sihategebleecht
Futur I
echwäert bleechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebleecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbleechen
dugéifsbleechen
hien/si,hatt/etgéifbleechen
mirgéifebleechen
dirgéiftbleechen
sigéifebleechen
Conditionnel Pass compos
echhttgebleecht
duhssgebleecht
hien/si,hatt/ethttgebleecht
mirhättegebleecht
dirhttgebleecht
sihättegebleecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleech!
Plurielbleecht!
gebleecht
bleechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verbleechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles