E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mäen mähen (D)faucher, tondre (F)
Stammformen mäenmätgemät
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmäen
dumäs
hien/si,hatt/etmät
mirmäen
dirmät
simäen
Passé composé
echhugemät
duhuesgemät
hien/si,hatt/ethuetgemät
mirhugemät
dirhuttgemät
sihugemät
Plus-que-parfait
echhatgemät
duhasgemät
hien/si,hatt/ethatgemät
mirhategemät
dirhatgemät
sihategemät
Futur I
echwäert mäen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemät hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmäen
dugéifsmäen
hien/si,hatt/etgéifmäen
mirgéifemäen
dirgéiftmäen
sigéifemäen
Conditionnel Passé composé
echhättgemät
duhässgemät
hien/si,hatt/ethättgemät
mirhättegemät
dirhättgemät
sihättegemät
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulier!
Plurielmät!
gemät
mäen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles