E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bleeksen
Stammformen bleeksenbleekstgebleekst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleeksen
dubleeks
hien/si,hatt/etbleekst
mirbleeksen
dirbleekst
sibleeksen
Pass compos
echhugebleekst
duhuesgebleekst
hien/si,hatt/ethuetgebleekst
mirhugebleekst
dirhuttgebleekst
sihugebleekst
Plus-que-parfait
echhatgebleekst
duhasgebleekst
hien/si,hatt/ethatgebleekst
mirhategebleekst
dirhatgebleekst
sihategebleekst
Futur I
echwäert bleeksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebleekst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbleeksen
dugéifsbleeksen
hien/si,hatt/etgéifbleeksen
mirgéifebleeksen
dirgéiftbleeksen
sigéifebleeksen
Conditionnel Pass compos
echhttgebleekst
duhssgebleekst
hien/si,hatt/ethttgebleekst
mirhättegebleekst
dirhttgebleekst
sihättegebleekst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleeks!
Plurielbleekst!
gebleekst
bleeksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles