E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

maangelen mangeln (D)manquer (F)
Stammformen maangelenmaangeltgemaangelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmaangelen
dumaangels
hien/si,hatt/etmaangelt
mirmaangelen
dirmaangelt
simaangelen
Pass compos
echhugemaangelt
duhuesgemaangelt
hien/si,hatt/ethuetgemaangelt
mirhugemaangelt
dirhuttgemaangelt
sihugemaangelt
Plus-que-parfait
echhatgemaangelt
duhasgemaangelt
hien/si,hatt/ethatgemaangelt
mirhategemaangelt
dirhatgemaangelt
sihategemaangelt
Futur I
echwäert maangelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemaangelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaangelen
dugéifsmaangelen
hien/si,hatt/etgéifmaangelen
mirgéifemaangelen
dirgéiftmaangelen
sigéifemaangelen
Conditionnel Pass compos
echhttgemaangelt
duhssgemaangelt
hien/si,hatt/ethttgemaangelt
mirhättegemaangelt
dirhttgemaangelt
sihättegemaangelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaangel!
Plurielmaangelt!
gemaangelt
maangelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles