E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

maarken abgrenzen (mit Grenzsteinen) (D)
Stammformen maarkenmaarktgemaarkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmaarken
dumaarks
hien/si,hatt/etmaarkt
mirmaarken
dirmaarkt
simaarken
Pass compos
echhugemaarkt
duhuesgemaarkt
hien/si,hatt/ethuetgemaarkt
mirhugemaarkt
dirhuttgemaarkt
sihugemaarkt
Plus-que-parfait
echhatgemaarkt
duhasgemaarkt
hien/si,hatt/ethatgemaarkt
mirhategemaarkt
dirhatgemaarkt
sihategemaarkt
Futur I
echwäert maarken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemaarkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaarken
dugéifsmaarken
hien/si,hatt/etgéifmaarken
mirgéifemaarken
dirgéiftmaarken
sigéifemaarken
Conditionnel Pass compos
echhttgemaarkt
duhssgemaarkt
hien/si,hatt/ethttgemaarkt
mirhättegemaarkt
dirhttgemaarkt
sihättegemaarkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaark!
Plurielmaarkt!
gemaarkt
maarken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles