E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermächtegen ermächtigen (D)autoriser (F)
Stammformen ermächtegenermächtegtermächtegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echermächtegen
duermächtegs
hien/si,hatt/etermächtegt
mirermächtegen
dirermächtegt
siermächtegen
Passé composé
echhunnermächtegt
duhuesermächtegt
hien/si,hatt/ethuetermächtegt
mirhunnermächtegt
dirhuttermächtegt
sihunnermächtegt
Plus-que-parfait
echhatermächtegt
duhasermächtegt
hien/si,hatt/ethatermächtegt
mirhatenermächtegt
dirhatermächtegt
sihatenermächtegt
Futur I
echwäert ermächtegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermächtegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermächtegen
dugéifsermächtegen
hien/si,hatt/etgéifermächtegen
mirgéifenermächtegen
dirgéiftermächtegen
sigéifenermächtegen
Conditionnel Passé composé
echhättermächtegt
duhässermächtegt
hien/si,hatt/ethättermächtegt
mirhättenermächtegt
dirhättermächtegt
sihättenermächtegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierermächteg!
Plurielermächtegt!
ermächtegt
ermächtegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles