E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermächteg-en ermächtigen (D)autoriser (F)
Stammformen ermächteg-enermächteg-termächteg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echermächteg-en
duermächteg-s
hien/si,hatt/etermächteg-t
mirermächteg-en
dirermächteg-t
siermächteg-en
Passé composé
echhunnermächteg-t
duhuesermächteg-t
hien/si,hatt/ethuetermächteg-t
mirhunnermächteg-t
dirhuttermächteg-t
sihunnermächteg-t
Plus-que-parfait
echhatermächteg-t
duhasermächteg-t
hien/si,hatt/ethatermächteg-t
mirhatenermächteg-t
dirhatermächteg-t
sihatenermächteg-t
Futur I
echwäert ermächteg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermächteg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermächteg-en
dugéifsermächteg-en
hien/si,hatt/etgéifermächteg-en
mirgéifenermächteg-en
dirgéiftermächteg-en
sigéifenermächteg-en
Conditionnel Passé composé
echhättermächteg-t
duhässermächteg-t
hien/si,hatt/ethättermächteg-t
mirhättenermächteg-t
dirhättermächteg-t
sihättenermächteg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierermächteg!
Plurielermächteg-t!
ermächteg-t
ermächteg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles