E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausmäerzen ausmerzen (D)éliminer, éradiquer (F)
Stammformen ausmäerzenmäerzt ausausgemäerzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmäerzen aus
dumäerz aus
hien/si,hatt/etmäerzt aus
mirmäerzen aus
dirmäerzt aus
simäerzen aus
Passé composé
echhunnausgemäerzt
duhuesausgemäerzt
hien/si,hatt/ethuetausgemäerzt
mirhunnausgemäerzt
dirhuttausgemäerzt
sihunnausgemäerzt
Plus-que-parfait
echhatausgemäerzt
duhasausgemäerzt
hien/si,hatt/ethatausgemäerzt
mirhatenausgemäerzt
dirhatausgemäerzt
sihatenausgemäerzt
Futur I
echwäert ausmäerzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgemäerzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausmäerzen
dugéifsausmäerzen
hien/si,hatt/etgéifausmäerzen
mirgéifenausmäerzen
dirgéiftausmäerzen
sigéifenausmäerzen
Conditionnel Passé composé
echhättausgemäerzt
duhässausgemäerzt
hien/si,hatt/ethättausgemäerzt
mirhättenausgemäerzt
dirhättausgemäerzt
sihättenausgemäerzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermäerz aus!
Plurielmäerzt aus!
ausgemäerzt
ausmäerzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles