E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausmäerz-en ausmerzen (D)éliminer, éradiquer (F)
Stammformen ausmäerz-enmäerz-t ausausge-mäerz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmäerz-en aus
dumäerz aus
hien/si,hatt/etmäerz-t aus
mirmäerz-en aus
dirmäerz-t aus
simäerz-en aus
Passé composé
echhunnausge-mäerz-t
duhuesausge-mäerz-t
hien/si,hatt/ethuetausge-mäerz-t
mirhunnausge-mäerz-t
dirhuttausge-mäerz-t
sihunnausge-mäerz-t
Plus-que-parfait
echhatausge-mäerz-t
duhasausge-mäerz-t
hien/si,hatt/ethatausge-mäerz-t
mirhatenausge-mäerz-t
dirhatausge-mäerz-t
sihatenausge-mäerz-t
Futur I
echwäert ausmäerz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-mäerz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausmäerz-en
dugéifsausmäerz-en
hien/si,hatt/etgéifausmäerz-en
mirgéifenausmäerz-en
dirgéiftausmäerz-en
sigéifenausmäerz-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-mäerz-t
duhässausge-mäerz-t
hien/si,hatt/ethättausge-mäerz-t
mirhättenausge-mäerz-t
dirhättausge-mäerz-t
sihättenausge-mäerz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermäerz aus!
Plurielmäerz-t aus!
ausge-mäerz-t
ausmäerz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles