E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

maîtriséieren beherrschen (D)maîtriser (F)
Stammformen maîtriséierenmaîtriséiertmaîtriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmaîtriséieren
dumaîtriséiers
hien/si,hatt/etmaîtriséiert
mirmaîtriséieren
dirmaîtriséiert
simaîtriséieren
Passé composé
echhumaîtriséiert
duhuesmaîtriséiert
hien/si,hatt/ethuetmaîtriséiert
mirhumaîtriséiert
dirhuttmaîtriséiert
sihumaîtriséiert
Plus-que-parfait
echhatmaîtriséiert
duhasmaîtriséiert
hien/si,hatt/ethatmaîtriséiert
mirhatemaîtriséiert
dirhatmaîtriséiert
sihatemaîtriséiert
Futur I
echwäert maîtriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert maîtriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaîtriséieren
dugéifsmaîtriséieren
hien/si,hatt/etgéifmaîtriséieren
mirgéifemaîtriséieren
dirgéiftmaîtriséieren
sigéifemaîtriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättmaîtriséiert
duhässmaîtriséiert
hien/si,hatt/ethättmaîtriséiert
mirhättemaîtriséiert
dirhättmaîtriséiert
sihättemaîtriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaîtriséier!
Plurielmaîtriséiert!
maîtriséiert
maîtriséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles