E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

maîtris-éier-en beherrschen (D)maîtriser (F)
Stammformen maîtris-éier-enmaîtris-éier-tmaîtris-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmaîtris-éier-en
dumaîtris-éier-s
hien/si,hatt/etmaîtris-éier-t
mirmaîtris-éier-en
dirmaîtris-éier-t
simaîtris-éier-en
Passé composé
echhumaîtris-éier-t
duhuesmaîtris-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmaîtris-éier-t
mirhumaîtris-éier-t
dirhuttmaîtris-éier-t
sihumaîtris-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmaîtris-éier-t
duhasmaîtris-éier-t
hien/si,hatt/ethatmaîtris-éier-t
mirhatemaîtris-éier-t
dirhatmaîtris-éier-t
sihatemaîtris-éier-t
Futur I
echwäert maîtris-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert maîtris-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaîtris-éier-en
dugéifsmaîtris-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmaîtris-éier-en
mirgéifemaîtris-éier-en
dirgéiftmaîtris-éier-en
sigéifemaîtris-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmaîtris-éier-t
duhässmaîtris-éier-t
hien/si,hatt/ethättmaîtris-éier-t
mirhättemaîtris-éier-t
dirhättmaîtris-éier-t
sihättemaîtris-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaîtris-éier!
Plurielmaîtris-éier-t!
maîtris-éier-t
maîtris-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles