E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zermalm-en zermalmen (D)broyer (F)
Stammformen zermalm-enzermalm-tzermalm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzermalm-en
duzermalm-s
hien/si,hatt/etzermalm-t
mirzermalm-en
dirzermalm-t
sizermalm-en
Pass compos
echhunnzermalm-t
duhueszermalm-t
hien/si,hatt/ethuetzermalm-t
mirhunnzermalm-t
dirhuttzermalm-t
sihunnzermalm-t
Plus-que-parfait
echhatzermalm-t
duhaszermalm-t
hien/si,hatt/ethatzermalm-t
mirhatenzermalm-t
dirhatzermalm-t
sihatenzermalm-t
Futur I
echwäert zermalm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zermalm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzermalm-en
dugéifszermalm-en
hien/si,hatt/etgéifzermalm-en
mirgéifenzermalm-en
dirgéiftzermalm-en
sigéifenzermalm-en
Conditionnel Pass compos
echhttzermalm-t
duhsszermalm-t
hien/si,hatt/ethttzermalm-t
mirhttenzermalm-t
dirhttzermalm-t
sihttenzermalm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzermalm!
Plurielzermalm-t!
zermalm-t
zermalm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles