E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bléien blühen (D)fleurir (F)bloom, blossom (E)florescer (P)
Stammformen bléienblittgeblitt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten du bléis, hie bléit, gebléit (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echbléien
dublitts
hien/si,hatt/etblitt
mirbléien
dirbléit
sibléien
Passé composé
echhugeblitt
duhuesgeblitt
hien/si,hatt/ethuetgeblitt
mirhugeblitt
dirhuttgeblitt
sihugeblitt
Plus-que-parfait
echhatgeblitt
duhasgeblitt
hien/si,hatt/ethatgeblitt
mirhategeblitt
dirhatgeblitt
sihategeblitt
Futur I
echwäert bléien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geblitt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbléien
dugéifsbléien
hien/si,hatt/etgéifbléien
mirgéifebléien
dirgéiftbléien
sigéifebléien
Conditionnel Passé composé
echhättgeblitt
duhässgeblitt
hien/si,hatt/ethättgeblitt
mirhättegeblitt
dirhättgeblitt
sihättegeblitt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbléi!
Plurielbléit!
geblitt
bléien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opbléienverbléien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles