E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

manifestéieren manifestieren (D)manifester (F)
Stammformen manifestéierenmanifestéiertmanifestéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmanifestéieren
dumanifestéiers
hien/si,hatt/etmanifestéiert
mirmanifestéieren
dirmanifestéiert
simanifestéieren
Passé composé
echhumanifestéiert
duhuesmanifestéiert
hien/si,hatt/ethuetmanifestéiert
mirhumanifestéiert
dirhuttmanifestéiert
sihumanifestéiert
Plus-que-parfait
echhatmanifestéiert
duhasmanifestéiert
hien/si,hatt/ethatmanifestéiert
mirhatemanifestéiert
dirhatmanifestéiert
sihatemanifestéiert
Futur I
echwäert manifestéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert manifestéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmanifestéieren
dugéifsmanifestéieren
hien/si,hatt/etgéifmanifestéieren
mirgéifemanifestéieren
dirgéiftmanifestéieren
sigéifemanifestéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmanifestéiert
duhässmanifestéiert
hien/si,hatt/ethättmanifestéiert
mirhättemanifestéiert
dirhättmanifestéiert
sihättemanifestéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermanifestéier!
Plurielmanifestéiert!
manifestéiert
manifestéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles