E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

manifest-éier-en manifestieren (D)manifester (F)
Stammformen manifest-éier-enmanifest-éier-tmanifest-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmanifest-éier-en
dumanifest-éier-s
hien/si,hatt/etmanifest-éier-t
mirmanifest-éier-en
dirmanifest-éier-t
simanifest-éier-en
Passé composé
echhumanifest-éier-t
duhuesmanifest-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmanifest-éier-t
mirhumanifest-éier-t
dirhuttmanifest-éier-t
sihumanifest-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmanifest-éier-t
duhasmanifest-éier-t
hien/si,hatt/ethatmanifest-éier-t
mirhatemanifest-éier-t
dirhatmanifest-éier-t
sihatemanifest-éier-t
Futur I
echwäert manifest-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert manifest-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmanifest-éier-en
dugéifsmanifest-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmanifest-éier-en
mirgéifemanifest-éier-en
dirgéiftmanifest-éier-en
sigéifemanifest-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmanifest-éier-t
duhässmanifest-éier-t
hien/si,hatt/ethättmanifest-éier-t
mirhättemanifest-éier-t
dirhättmanifest-éier-t
sihättemanifest-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermanifest-éier!
Plurielmanifest-éier-t!
manifest-éier-t
manifest-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles