E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

maquilléieren schminken (D)maquiller (F)
Stammformen maquilléierenmaquilléiertmaquilléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmaquilléieren
dumaquilléiers
hien/si,hatt/etmaquilléiert
mirmaquilléieren
dirmaquilléiert
simaquilléieren
Passé composé
echhumaquilléiert
duhuesmaquilléiert
hien/si,hatt/ethuetmaquilléiert
mirhumaquilléiert
dirhuttmaquilléiert
sihumaquilléiert
Plus-que-parfait
echhatmaquilléiert
duhasmaquilléiert
hien/si,hatt/ethatmaquilléiert
mirhatemaquilléiert
dirhatmaquilléiert
sihatemaquilléiert
Futur I
echwäert maquilléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert maquilléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaquilléieren
dugéifsmaquilléieren
hien/si,hatt/etgéifmaquilléieren
mirgéifemaquilléieren
dirgéiftmaquilléieren
sigéifemaquilléieren
Conditionnel Passé composé
echhättmaquilléiert
duhässmaquilléiert
hien/si,hatt/ethättmaquilléiert
mirhättemaquilléiert
dirhättmaquilléiert
sihättemaquilléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaquilléier!
Plurielmaquilléiert!
maquilléiert
maquilléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles