E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

marbréieren marbrieren (D)marbrer (F)
Stammformen marbréierenmarbréiertmarbréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarbréieren
dumarbréiers
hien/si,hatt/etmarbréiert
mirmarbréieren
dirmarbréiert
simarbréieren
Passé composé
echhumarbréiert
duhuesmarbréiert
hien/si,hatt/ethuetmarbréiert
mirhumarbréiert
dirhuttmarbréiert
sihumarbréiert
Plus-que-parfait
echhatmarbréiert
duhasmarbréiert
hien/si,hatt/ethatmarbréiert
mirhatemarbréiert
dirhatmarbréiert
sihatemarbréiert
Futur I
echwäert marbréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert marbréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmarbréieren
dugéifsmarbréieren
hien/si,hatt/etgéifmarbréieren
mirgéifemarbréieren
dirgéiftmarbréieren
sigéifemarbréieren
Conditionnel Passé composé
echhättmarbréiert
duhässmarbréiert
hien/si,hatt/ethättmarbréiert
mirhättemarbréiert
dirhättmarbréiert
sihättemarbréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarbréier!
Plurielmarbréiert!
marbréiert
marbréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
ungebräuchlich
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles