E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

marbr-éier-en marbrieren (D)marbrer (F)
Stammformen marbr-éier-enmarbr-éier-tmarbr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarbr-éier-en
dumarbr-éier-s
hien/si,hatt/etmarbr-éier-t
mirmarbr-éier-en
dirmarbr-éier-t
simarbr-éier-en
Passé composé
echhumarbr-éier-t
duhuesmarbr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmarbr-éier-t
mirhumarbr-éier-t
dirhuttmarbr-éier-t
sihumarbr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmarbr-éier-t
duhasmarbr-éier-t
hien/si,hatt/ethatmarbr-éier-t
mirhatemarbr-éier-t
dirhatmarbr-éier-t
sihatemarbr-éier-t
Futur I
echwäert marbr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert marbr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmarbr-éier-en
dugéifsmarbr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmarbr-éier-en
mirgéifemarbr-éier-en
dirgéiftmarbr-éier-en
sigéifemarbr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmarbr-éier-t
duhässmarbr-éier-t
hien/si,hatt/ethättmarbr-éier-t
mirhättemarbr-éier-t
dirhättmarbr-éier-t
sihättemarbr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarbr-éier!
Plurielmarbr-éier-t!
marbr-éier-t
marbr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
ungebräuchlich
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles