E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

marginalis-éier-en ausgrenzen (D)marginaliser (F)
Stammformen marginalis-éier-enmarginalis-éier-tmarginalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarginalis-éier-en
dumarginalis-éier-s
hien/si,hatt/etmarginalis-éier-t
mirmarginalis-éier-en
dirmarginalis-éier-t
simarginalis-éier-en
Passé composé
echhumarginalis-éier-t
duhuesmarginalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmarginalis-éier-t
mirhumarginalis-éier-t
dirhuttmarginalis-éier-t
sihumarginalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmarginalis-éier-t
duhasmarginalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatmarginalis-éier-t
mirhatemarginalis-éier-t
dirhatmarginalis-éier-t
sihatemarginalis-éier-t
Futur I
echwäert marginalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert marginalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmarginalis-éier-en
dugéifsmarginalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmarginalis-éier-en
mirgéifemarginalis-éier-en
dirgéiftmarginalis-éier-en
sigéifemarginalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmarginalis-éier-t
duhässmarginalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättmarginalis-éier-t
mirhättemarginalis-éier-t
dirhättmarginalis-éier-t
sihättemarginalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarginalis-éier!
Plurielmarginalis-éier-t!
marginalis-éier-t
marginalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles