E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausbleiwen ausbleiben (D)ne pas survenir, faire dfaut (F)to stay away, to be missing (E)
Stammformen ausbleiwenbleift ausausbliwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiwen aus
dubleifs aus
hien/si,hatt/etbleift aus
mirbleiwen aus
dirbleift aus
sibleiwen aus
Prtrit
echblouf aus
dubloufs aus
hien/si,hatt/etblouf aus
mirblouwen aus
dirblouft aus
siblouwen aus
Pass compos
echsinnausbliwwen
dubassausbliwwen
hien/si,hatt/etassausbliwwen
mirsinnausbliwwen
dirsiddausbliwwen
sisinnausbliwwen
Plus-que-parfait
echwarausbliwwen
duwaarsausbliwwen
hien/si,hatt/etwarausbliwwen
mirwarenausbliwwen
dirwaartausbliwwen
siwarenausbliwwen
Futur I
echwäert ausbleiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausbliwwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif aus
dublifs aus
hien/si,hatt/etblif aus
mirbliwen aus
dirblift aus
sibliwen aus
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbleiwen
dugéifsausbleiwen
hien/si,hatt/etgéifausbleiwen
mirgéifenausbleiwen
dirgéiftausbleiwen
sigéifenausbleiwen
Conditionnel Pass compos
echwierausbliwwen
duwiersausbliwwen
hien/si,hatt/etwierausbliwwen
mirwierenausbliwwen
dirwiertausbliwwen
siwierenausbliwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif aus!
Plurielbleift aus!
ausbliwwen
ausbleiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bleiwenderbibleiwendobleiwendoheembleiwendrubleiwenewechbleiwenfortbleiwenopbleiwenzerckbleiwenzoubleiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles