E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

markéieren markieren (D)marquer (F)
Stammformen markéierenmarkéiertmarkéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarkéieren
dumarkéiers
hien/si,hatt/etmarkéiert
mirmarkéieren
dirmarkéiert
simarkéieren
Passé composé
echhumarkéiert
duhuesmarkéiert
hien/si,hatt/ethuetmarkéiert
mirhumarkéiert
dirhuttmarkéiert
sihumarkéiert
Plus-que-parfait
echhatmarkéiert
duhasmarkéiert
hien/si,hatt/ethatmarkéiert
mirhatemarkéiert
dirhatmarkéiert
sihatemarkéiert
Futur I
echwäert markéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert markéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmarkéieren
dugéifsmarkéieren
hien/si,hatt/etgéifmarkéieren
mirgéifemarkéieren
dirgéiftmarkéieren
sigéifemarkéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmarkéiert
duhässmarkéiert
hien/si,hatt/ethättmarkéiert
mirhättemarkéiert
dirhättmarkéiert
sihättemarkéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarkéier!
Plurielmarkéiert!
markéiert
markéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles