E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

marodéieren marodieren (D)maroder (F)
Stammformen marodéierenmarodéiertmarodéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarodéieren
dumarodéiers
hien/si,hatt/etmarodéiert
mirmarodéieren
dirmarodéiert
simarodéieren
Passé composé
echhumarodéiert
duhuesmarodéiert
hien/si,hatt/ethuetmarodéiert
mirhumarodéiert
dirhuttmarodéiert
sihumarodéiert
Plus-que-parfait
echhatmarodéiert
duhasmarodéiert
hien/si,hatt/ethatmarodéiert
mirhatemarodéiert
dirhatmarodéiert
sihatemarodéiert
Futur I
echwäert marodéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert marodéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmarodéieren
dugéifsmarodéieren
hien/si,hatt/etgéifmarodéieren
mirgéifemarodéieren
dirgéiftmarodéieren
sigéifemarodéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmarodéiert
duhässmarodéiert
hien/si,hatt/ethättmarodéiert
mirhättemarodéiert
dirhättmarodéiert
sihättemarodéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarodéier!
Plurielmarodéiert!
marodéiert
marodéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles