E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

marod-éier-en marodieren (D)maroder (F)
Stammformen marod-éier-enmarod-éier-tmarod-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarod-éier-en
dumarod-éier-s
hien/si,hatt/etmarod-éier-t
mirmarod-éier-en
dirmarod-éier-t
simarod-éier-en
Passé composé
echhumarod-éier-t
duhuesmarod-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmarod-éier-t
mirhumarod-éier-t
dirhuttmarod-éier-t
sihumarod-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmarod-éier-t
duhasmarod-éier-t
hien/si,hatt/ethatmarod-éier-t
mirhatemarod-éier-t
dirhatmarod-éier-t
sihatemarod-éier-t
Futur I
echwäert marod-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert marod-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmarod-éier-en
dugéifsmarod-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmarod-éier-en
mirgéifemarod-éier-en
dirgéiftmarod-éier-en
sigéifemarod-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmarod-éier-t
duhässmarod-éier-t
hien/si,hatt/ethättmarod-éier-t
mirhättemarod-éier-t
dirhättmarod-éier-t
sihättemarod-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarod-éier!
Plurielmarod-éier-t!
marod-éier-t
marod-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles