E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eramarsch-éier-en hereinmarschieren (D)entrer (marche) (F)
Stammformen eramarsch-éier-enmarsch-éier-t eraneramarsch-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarsch-éier-en eran
dumarsch-éier-s eran
hien/si,hatt/etmarsch-éier-t eran
mirmarsch-éier-en eran
dirmarsch-éier-t eran
simarsch-éier-en eran
Passé composé
echsinneramarsch-éier-t
dubasseramarsch-éier-t
hien/si,hatt/etasseramarsch-éier-t
mirsinneramarsch-éier-t
dirsidderamarsch-éier-t
sisinneramarsch-éier-t
Plus-que-parfait
echwareramarsch-éier-t
duwaarseramarsch-éier-t
hien/si,hatt/etwareramarsch-éier-t
mirwareneramarsch-éier-t
dirwaarteramarsch-éier-t
siwareneramarsch-éier-t
Futur I
echwäert eramarsch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eramarsch-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferamarsch-éier-en
dugéifseramarsch-éier-en
hien/si,hatt/etgéiferamarsch-éier-en
mirgéifeneramarsch-éier-en
dirgéifteramarsch-éier-en
sigéifeneramarsch-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwiereramarsch-éier-t
duwierseramarsch-éier-t
hien/si,hatt/etwiereramarsch-éier-t
mirwiereneramarsch-éier-t
dirwierteramarsch-éier-t
siwiereneramarsch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarsch-éier eran!
Plurielmarsch-éier-t eran!
eramarsch-éier-t
eramarsch-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amarsch-éier-enduerchmarsch-éier-enmarsch-éier-enofmarsch-éier-enopmarsch-éier-enumarsch-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles