E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

umarsch-éier-en anmarschieren (D)arriver (marche) (F)
Stammformen umarsch-éier-enmarsch-éier-t unumarsch-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarsch-éier-en un
dumarsch-éier-s un
hien/si,hatt/etmarsch-éier-t un
mirmarsch-éier-en un
dirmarsch-éier-t un
simarsch-éier-en un
Passé composé
echsinnumarsch-éier-t
dubassumarsch-éier-t
hien/si,hatt/etassumarsch-éier-t
mirsinnumarsch-éier-t
dirsiddumarsch-éier-t
sisinnumarsch-éier-t
Plus-que-parfait
echwarumarsch-éier-t
duwaarsumarsch-éier-t
hien/si,hatt/etwarumarsch-éier-t
mirwarenumarsch-éier-t
dirwaartumarsch-éier-t
siwarenumarsch-éier-t
Futur I
echwäert umarsch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert umarsch-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifumarsch-éier-en
dugéifsumarsch-éier-en
hien/si,hatt/etgéifumarsch-éier-en
mirgéifenumarsch-éier-en
dirgéiftumarsch-éier-en
sigéifenumarsch-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierumarsch-éier-t
duwiersumarsch-éier-t
hien/si,hatt/etwierumarsch-éier-t
mirwierenumarsch-éier-t
dirwiertumarsch-éier-t
siwierenumarsch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarsch-éier un!
Plurielmarsch-éier-t un!
umarsch-éier-t
umarsch-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amarsch-éier-enduerchmarsch-éier-eneramarsch-éier-enmarsch-éier-enofmarsch-éier-enopmarsch-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles