E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

marsch-éier-en marschieren (D)marcher (F)
Stammformen marsch-éier-enmarsch-éier-tmarsch-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarsch-éier-en
dumarsch-éier-s
hien/si,hatt/etmarsch-éier-t
mirmarsch-éier-en
dirmarsch-éier-t
simarsch-éier-en
Passé composé
echsimarsch-éier-t
dubassmarsch-éier-t
hien/si,hatt/etassmarsch-éier-t
mirsimarsch-éier-t
dirsiddmarsch-éier-t
sisimarsch-éier-t
Plus-que-parfait
echwarmarsch-éier-t
duwaarsmarsch-éier-t
hien/si,hatt/etwarmarsch-éier-t
mirwaremarsch-éier-t
dirwaartmarsch-éier-t
siwaremarsch-éier-t
Futur I
echwäert marsch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert marsch-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmarsch-éier-en
dugéifsmarsch-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmarsch-éier-en
mirgéifemarsch-éier-en
dirgéiftmarsch-éier-en
sigéifemarsch-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwiermarsch-éier-t
duwiersmarsch-éier-t
hien/si,hatt/etwiermarsch-éier-t
mirwieremarsch-éier-t
dirwiertmarsch-éier-t
siwieremarsch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarsch-éier!
Plurielmarsch-éier-t!
marsch-éier-t
marsch-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amarsch-éier-enduerchmarsch-éier-eneramarsch-éier-enofmarsch-éier-enopmarsch-éier-enumarsch-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles