E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

martyriséieren märtyrisieren (D)martyriser (F)
Stammformen martyriséierenmartyriséiertmartyriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmartyriséieren
dumartyriséiers
hien/si,hatt/etmartyriséiert
mirmartyriséieren
dirmartyriséiert
simartyriséieren
Passé composé
echhumartyriséiert
duhuesmartyriséiert
hien/si,hatt/ethuetmartyriséiert
mirhumartyriséiert
dirhuttmartyriséiert
sihumartyriséiert
Plus-que-parfait
echhatmartyriséiert
duhasmartyriséiert
hien/si,hatt/ethatmartyriséiert
mirhatemartyriséiert
dirhatmartyriséiert
sihatemartyriséiert
Futur I
echwäert martyriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert martyriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmartyriséieren
dugéifsmartyriséieren
hien/si,hatt/etgéifmartyriséieren
mirgéifemartyriséieren
dirgéiftmartyriséieren
sigéifemartyriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättmartyriséiert
duhässmartyriséiert
hien/si,hatt/ethättmartyriséiert
mirhättemartyriséiert
dirhättmartyriséiert
sihättemartyriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermartyriséier!
Plurielmartyriséiert!
martyriséiert
martyriséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles