E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

martyris-éier-en märtyrisieren (D)martyriser (F)
Stammformen martyris-éier-enmartyris-éier-tmartyris-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmartyris-éier-en
dumartyris-éier-s
hien/si,hatt/etmartyris-éier-t
mirmartyris-éier-en
dirmartyris-éier-t
simartyris-éier-en
Passé composé
echhumartyris-éier-t
duhuesmartyris-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmartyris-éier-t
mirhumartyris-éier-t
dirhuttmartyris-éier-t
sihumartyris-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmartyris-éier-t
duhasmartyris-éier-t
hien/si,hatt/ethatmartyris-éier-t
mirhatemartyris-éier-t
dirhatmartyris-éier-t
sihatemartyris-éier-t
Futur I
echwäert martyris-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert martyris-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmartyris-éier-en
dugéifsmartyris-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmartyris-éier-en
mirgéifemartyris-éier-en
dirgéiftmartyris-éier-en
sigéifemartyris-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmartyris-éier-t
duhässmartyris-éier-t
hien/si,hatt/ethättmartyris-éier-t
mirhättemartyris-éier-t
dirhättmartyris-éier-t
sihättemartyris-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermartyris-éier!
Plurielmartyris-éier-t!
martyris-éier-t
martyris-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles