E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mäschten mästen (D)engraisser, gorger (F)
Stammformen mäschtenmäschtgemäscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmäschten
dumäschts
hien/si,hatt/etmäscht
mirmäschten
dirmäscht
simäschten
Passé composé
echhugemäscht
duhuesgemäscht
hien/si,hatt/ethuetgemäscht
mirhugemäscht
dirhuttgemäscht
sihugemäscht
Plus-que-parfait
echhatgemäscht
duhasgemäscht
hien/si,hatt/ethatgemäscht
mirhategemäscht
dirhatgemäscht
sihategemäscht
Futur I
echwäert mäschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemäscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmäschten
dugéifsmäschten
hien/si,hatt/etgéifmäschten
mirgéifemäschten
dirgéiftmäschten
sigéifemäschten
Conditionnel Passé composé
echhättgemäscht
duhässgemäscht
hien/si,hatt/ethättgemäscht
mirhättegemäscht
dirhättgemäscht
sihättegemäscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermäscht!
Plurielmäscht!
gemäscht
mäschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles