E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mäscht-en mästen (D)engraisser, gorger (F)
Stammformen mäscht-enmäsch-tge-mäsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmäscht-en
dumäscht-s
hien/si,hatt/etmäsch-t
mirmäscht-en
dirmäsch-t
simäscht-en
Passé composé
echhuge-mäsch-t
duhuesge-mäsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-mäsch-t
mirhuge-mäsch-t
dirhuttge-mäsch-t
sihuge-mäsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-mäsch-t
duhasge-mäsch-t
hien/si,hatt/ethatge-mäsch-t
mirhatege-mäsch-t
dirhatge-mäsch-t
sihatege-mäsch-t
Futur I
echwäert mäscht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mäsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmäscht-en
dugéifsmäscht-en
hien/si,hatt/etgéifmäscht-en
mirgéifemäscht-en
dirgéiftmäscht-en
sigéifemäscht-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-mäsch-t
duhässge-mäsch-t
hien/si,hatt/ethättge-mäsch-t
mirhättege-mäsch-t
dirhättge-mäsch-t
sihättege-mäsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermäscht!
Plurielmäsch-t!
ge-mäsch-t
mäscht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles