E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

maskéieren maskieren (D)masquer (F)
Stammformen maskéierenmaskéiertmaskéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmaskéieren
dumaskéiers
hien/si,hatt/etmaskéiert
mirmaskéieren
dirmaskéiert
simaskéieren
Passé composé
echhumaskéiert
duhuesmaskéiert
hien/si,hatt/ethuetmaskéiert
mirhumaskéiert
dirhuttmaskéiert
sihumaskéiert
Plus-que-parfait
echhatmaskéiert
duhasmaskéiert
hien/si,hatt/ethatmaskéiert
mirhatemaskéiert
dirhatmaskéiert
sihatemaskéiert
Futur I
echwäert maskéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert maskéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaskéieren
dugéifsmaskéieren
hien/si,hatt/etgéifmaskéieren
mirgéifemaskéieren
dirgéiftmaskéieren
sigéifemaskéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmaskéiert
duhässmaskéiert
hien/si,hatt/ethättmaskéiert
mirhättemaskéiert
dirhättmaskéiert
sihättemaskéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaskéier!
Plurielmaskéiert!
maskéiert
maskéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles