E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

massakréieren massakrieren (D)massacrer (F)
Stammformen massakréierenmassakréiertmassakréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmassakréieren
dumassakréiers
hien/si,hatt/etmassakréiert
mirmassakréieren
dirmassakréiert
simassakréieren
Passé composé
echhumassakréiert
duhuesmassakréiert
hien/si,hatt/ethuetmassakréiert
mirhumassakréiert
dirhuttmassakréiert
sihumassakréiert
Plus-que-parfait
echhatmassakréiert
duhasmassakréiert
hien/si,hatt/ethatmassakréiert
mirhatemassakréiert
dirhatmassakréiert
sihatemassakréiert
Futur I
echwäert massakréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert massakréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmassakréieren
dugéifsmassakréieren
hien/si,hatt/etgéifmassakréieren
mirgéifemassakréieren
dirgéiftmassakréieren
sigéifemassakréieren
Conditionnel Passé composé
echhättmassakréiert
duhässmassakréiert
hien/si,hatt/ethättmassakréiert
mirhättemassakréiert
dirhättmassakréiert
sihättemassakréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermassakréier!
Plurielmassakréiert!
massakréiert
massakréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles