E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

massakr-éier-en massakrieren (D)massacrer (F)
Stammformen massakr-éier-enmassakr-éier-tmassakr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmassakr-éier-en
dumassakr-éier-s
hien/si,hatt/etmassakr-éier-t
mirmassakr-éier-en
dirmassakr-éier-t
simassakr-éier-en
Passé composé
echhumassakr-éier-t
duhuesmassakr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmassakr-éier-t
mirhumassakr-éier-t
dirhuttmassakr-éier-t
sihumassakr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmassakr-éier-t
duhasmassakr-éier-t
hien/si,hatt/ethatmassakr-éier-t
mirhatemassakr-éier-t
dirhatmassakr-éier-t
sihatemassakr-éier-t
Futur I
echwäert massakr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert massakr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmassakr-éier-en
dugéifsmassakr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmassakr-éier-en
mirgéifemassakr-éier-en
dirgéiftmassakr-éier-en
sigéifemassakr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmassakr-éier-t
duhässmassakr-éier-t
hien/si,hatt/ethättmassakr-éier-t
mirhättemassakr-éier-t
dirhättmassakr-éier-t
sihättemassakr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermassakr-éier!
Plurielmassakr-éier-t!
massakr-éier-t
massakr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles