E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

amass-éier-en einmassieren (D)
Stammformen amass-éier-enmass-éier-t anamass-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmass-éier-en an
dumass-éier-s an
hien/si,hatt/etmass-éier-t an
mirmass-éier-en an
dirmass-éier-t an
simass-éier-en an
Passé composé
echhunnamass-éier-t
duhuesamass-éier-t
hien/si,hatt/ethuetamass-éier-t
mirhunnamass-éier-t
dirhuttamass-éier-t
sihunnamass-éier-t
Plus-que-parfait
echhatamass-éier-t
duhasamass-éier-t
hien/si,hatt/ethatamass-éier-t
mirhatenamass-éier-t
dirhatamass-éier-t
sihatenamass-éier-t
Futur I
echwäert amass-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amass-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamass-éier-en
dugéifsamass-éier-en
hien/si,hatt/etgéifamass-éier-en
mirgéifenamass-éier-en
dirgéiftamass-éier-en
sigéifenamass-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättamass-éier-t
duhässamass-éier-t
hien/si,hatt/ethättamass-éier-t
mirhättenamass-éier-t
dirhättamass-éier-t
sihättenamass-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermass-éier an!
Plurielmass-éier-t an!
amass-éier-t
amass-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mass-éier-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles