E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermasselen vermasseln (D)gcher (F)
Stammformen vermasselenvermasseltvermasselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermasselen
duvermassels
hien/si,hatt/etvermasselt
mirvermasselen
dirvermasselt
sivermasselen
Pass compos
echhuvermasselt
duhuesvermasselt
hien/si,hatt/ethuetvermasselt
mirhuvermasselt
dirhuttvermasselt
sihuvermasselt
Plus-que-parfait
echhatvermasselt
duhasvermasselt
hien/si,hatt/ethatvermasselt
mirhatevermasselt
dirhatvermasselt
sihatevermasselt
Futur I
echwäert vermasselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermasselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermasselen
dugéifsvermasselen
hien/si,hatt/etgéifvermasselen
mirgéifevermasselen
dirgéiftvermasselen
sigéifevermasselen
Conditionnel Pass compos
echhttvermasselt
duhssvermasselt
hien/si,hatt/ethttvermasselt
mirhättevermasselt
dirhttvermasselt
sihättevermasselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermassel!
Plurielvermasselt!
vermasselt
vermasselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles